Ma van április négy, ami iskolás koromban, mint az Elszabadulás Napja még ünnepszüneti volt, de egyetemistaként meg nem, persze akkoriban már csak akkor kellett bemenni az órákra, ha tényleg volt hozzá kedvem. És csak most vettem észre, hogy még mindig munkaünnepi szünetnap, csak nem tudom, ez tartósan így marad-e jövőre is, vagy ez csak egy mostani kampányfogás, hogy direkt szombatra esik. Ejtik. (Szerintem amúgy sima szavazatvásárlás az egész mai szabad szombatosdi, meg benyalás Putyinnak, a Vörös Hadsereg miatt, és a Nethanjahunak, csak mert zsidó.)
Az internet szerint egyébként Nagyszombat van, ami persze tény, csak épp nem itt. Direkt megnéztem az online google-ban (nem találtam a kinyomtatottat), hogy tőlem Nagyszombat az M7 érintésével egy kicsivel több, mint 300 kilométer, de ettől az még nagyon nincs itt. Állítólag három és fél óra, ha kicsi a forgalom, na ennél még Zágráb is közelebb van, az is egy másik ország, de nem csak a versailles-i Kis Trianon-palota óta, és legalább főváros. Plusz ott már voltam többször is, szemben Nagyszombattal, ahol meg minek is lettem volna, még villamos sincs, pedig én azt bírom egy városban. (Ezért gáz, hogy még sose voltam Temesváron, ott egész hálózat van...)
Hogy Nagyszombaton mikor volt a (f)elszabadulás gyerekkoromban, azt nem tudom, amúgy is lehet, hogy ez azóta már változott, hiszen a jelen lényege, hogy már a múlt sem a régi. Az ellenforradalomból forradalom lesz, a felszabadításból megszállás, Sztálinból mocskos diktátor, de nyilván ez is csak idő kérdése, az orosz újszovjet diktatúra például tucatszám állít fel új Sztálin-szobrokat mindenfelé, úgyhogy lehet még 1956 újra ellenforradalom, április négy meg pirosbetűs a naptárban, legfeljebb úgy kell majd emlékezni, hogy mindig is az volt.
Innen nézve nem meglepő, hogy 2002 óta ma van a patkányok világnapja, de egyáltalán nem negatív értelemben, hanem a patkánykedvelő patkánytenyésztők kezdeményezésére, akik háziállatként patkányoznak a... azokkal. Avagy ezt itt ma a patkány-érzékenyítés napja, ami arról szól, hogy szabaduljunk meg a patkányokkal kapcsolatos negatív előítétletektől, elvégre szélsőségesebb patkányosok szerint („ - Kutyás vagy macskás vagy inkább? - Patkányos!“) a mókusok is csak fára mászó patkányok, a kollégáknál összehasonlíthatatlanul jobb PR-ral.
Viszont ha a történelem, bár nem ismétli önmagát, de mindig ugyanazt a két kanyart írja le, lesznek még a patkánykedvelőknek külön átnevelő táborok, reggeli tornával, hideg zuhannyal, és kemény, jellemformáló munkával a tarhonyaföldeken, vagy a cukorrépa-bányákban.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése