Napra pontosan hetven évvel ezelőtt nyílt meg a világ első McDonald's falodája (azért nekem ezeket máig kissé nehéz étteremnek hívni), az Illinois államban található Des Plaines városában. Maga város erről híres, másról nem, ha valakinek esetleg lakik ott egy sosem látott nagynénje, vagy hallott már valakiről, aki látott már valakit, aki járt már arra álmában, nos ezektől még mindig nem lesz híres a hely. A neve is lapos, mert bár franciául van, és olyan elegánsan néz ki, de csak annyit jelent: Síkság. Puff neki, pontosabban rá!
Lakosságát tekintve még Kaposvárnál is kisebb, ami viszont itt van körülöttem, és több más lakóját is ismerem. Meki meg van benne kettő, bár szerintem 1955-ben még biztos nem volt ennyi. Legfeljebb nulla, tekintettel a sztálinista dialektikus materializmusra, ami - bár külön nem tér ki a Mekdonálcra - nyilván ellenezte az effajta kapitalista túlkapásokat. (Amúgy Sztálin maga 1953-ban hunyt el halni, és lehet hogy szerette a húspogácsát, de a vodkát biztos jobban, azt meg szerintem az ilyen hamburgerezők nem árulnak, azokat úgy kell külön vinni magával az embernek. (Bár pont harminc éve, már láttam olyan Mekk Donáldot, amiben lehetett sört kapni, és az asztalon még volt hamutartó, , de az egy teljesen másik országban volt, nem Ilinojban, ahogy hívják.)
Des Plaines az 1869-es alapítása óta város, valamint azóta is lapos, mint ahogy az lehetett, mikor még a Potawatomi, Ottawa és Chippewa indiánok lakták a környéket, pedig folyton úgy hivatkoznak rá, hogy valami folyó völgye... márpedig ahol völgy van, ott hegynek is kell lennie, így van ez megírva a földrajzkönyvekben, vagy megrajzolva a földírásban. Könyvelve.
desplainesil.gov
A mindenféle aljas rágalmak ellenére a Mec Donalds nem tör világuralomra, mert igénye az lehet, hogy volna rá, de lehetősége kevés, mert nem igaz, hogy mindenkihez a hasán keresztül vezet az út, meg nem is mindenki szereti. A hasát, vagy a mekis abrakot, meg ugye az egész franchise-rendszer sem igazán alkalmas a totális uralom kiépításáre.
A mindenek feletti, transzkontinentális szabványosításra már-már igen, nem véletlen, hogy egyesek a világ "mekdonáldizációja" kifejezést használják a globalizáció fogyasztói társadalmi általános metaforájaként, ha nem is pontosan ezzel a hejesirásal. Anno, mikor még szociológiára butítottam embereket, folyton hivatkoztam egy könyvre (Paul Ariés: A McDonald's gyermekei - A világ McDonaldizálódása, L' harmattan, 2018.), amit naná egy francia írt, de akkoriban még láttam benne valami fontosat. Azóta meg nem olvastam újra, valahogy nem támadt fel bennem az igény, főleg mióta van Burger king is a városban, ahol meg rántott hagymakarika, ami a McBohócosban sose. Pedig a nélkül lapos az egész, a nagy fabatkát sem érésben, miként a város ott a messzi síkságon.
britannica.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése