2025. július 19., szombat

Egyenruha-fétis, avagy a látszanikell fontossága

Vacak ügy lehet spanyol trónörökösnőnek lenni, én nem is cserélnék vele,, mert a francnak se lenne kedve katonáskodni. Életem kevés sikertörténeteinek egyike, hogy megúsztam a sorkatonaságot, pedig kilenc év nappali tagozatos fősuli meg egyetem után is próbálkozott velem a hadsereg. (Ja, azok is sikertörténetek voltak.) A spanyol trónörökös, valami Leonóra viszont tizenkilenc évesen már túl van egy év haditengerészeten, most jön majd neki egy év légierő, aztán mehet egyetemre is, nagy kegyesen megengedi neki a fater-uralkodó. Valami Fülöp, a hányadik. Tisztára mintha valami előfelvételis lenne a Kádár-rendszerben, oké csajszi, tanulhatsz akár pszichológiát, meg egyéb baromságokat, de először tanulj meg menetelni és lőni, aztán ráérsz a büfé-ruhatár szakra. (Pedig több érintett szerint is a anno a magyar néphadseregben leginkább piálni, lopni és hazudni tanították meg a fiatalokat, ami mondjuk azóta is meglátszik az ország állapotán neki.)

De míg a sorkatonasággal nálunk csak a férfiakat szívatták, ez a Leonóra ugyebár nőből van, de mégis. Arra hivatkozva, hogy egyrészt a Fülöp atya is pont így csinálta, másrészt meg egyszer majd, ha trónra lép (ez amúgy sose értettem, a trónra szerintem ülnek), ő lesz a hadsereg főparancsnoka, úgyhogy kell neki tudni szépen menetelni díszegyenruhában. Jobban belegondolva ez a díszegyenruha lehet amúgy a kulcs. Minden mai, posztfeudális, szánalmas és butácska európai monarchia tagjai fontosnak érzik, hogy mindenféle állami alkalmakkor díszegyenruhába feszöljenek be a nép elé, sok kitüntetéssel, mert az olyan előkelő és röhejes. Jó, az utóbbit nem érzik, de a sznob pózoláson kívül tényleg semmi értelme az egésznek.

Vagy van olyan, aki komolyan gondolja, hogy mikor mondjuk a britek hőn utált Harry hercege Irakban vagy Afganisztánban, vagy valahol arra szolgált, akkor a parancsnoksága alatt álló egységnek nem az volt az egyetlen dolga, hogy rá vigyázzon? Túl elöl állt a trónöröklési sorban ahhoz, hogy valódi veszélynek tegyék ki.

Ez a hadsereges főparancsnokolás is kamu persze, a spanyoloknál is van hadügyminiszter, meg vezérkari főnök, az uralkodó csak a papucs orrán pamutbojt. (Mint a briteknél az anglikán egyház esetén, ahol Canterbury aktuális érseke biztos jót röhög magában néha, hogy a Csárlsz Károly az egyház feje. Meg „a hit védelmezője“, na persze.)
Nálunk például itt van ez a Súlytalan Tamás, aki egy elrabolt köztársaság névleges államfője (álmában csak, amolyan álomfőként, aki néha csenget egy picit), aki korából adódóan biztos volt sorkatona, de ilyen alapon milliók lehetnének főparancsnokok, a súlytalan és jellegtelen bácsi ehhez képest pózolt már egyenruhában. Mondjuk más dolga sincs, de tényleg. Ráadásul az elődje, a Havonta Milliókért Katalin még sorkatona se volt, de ő is parancsnok lehetett a hadsereg felett, a fő szinten. És szigorúan névlegesen. (De azért jót röhögtem volna, ha láthatjuk talpig terepszínűben meg rohamsisakban valami  hadgyakorlaton téblábolni.)

Szóval a spanyol trónörökös esetében sem magyarázza semmi más  katonásdit, mint az efféle díszlet-monarchiák egyenruha-fétise, hisz neki és kollégáinak szerte a kontinensen pusztán annyi a dolga a világban, hogy látszon. Azt meg ilyen zsinóros, sújtásos, vállszalagrendes kiszerelésben lehet a legjobban, ha már nem vetkőzhet a Playboyban. Pedig igény gondolom az utóbbira is lenne...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése