2024. november 27., szerda

Fokozás

1701-ben ezen a napon (illetve dehogy, az már rég volt, szóval azon a napon) született Anders Celsius svéd csillagász, aki később feltalálta a hőmérsékletet. Mondjuk ideje volt már, hisz addig csak hő volt, de úgy, hogy nem mérsékelte senki. Így aztán senki sem tudta, hogy kellene öltözni egy rendes kerti partira, ránéztek a hőmérőre, és rájöttek, hogy nincs is olyanjuk, még nincs feltalálva, legalább is náluk biztosan nem. (De gyanús, hogy a szomszéd birtokon is bundában szüretelték a málnazselét, mert egyszerűen nem tudták, hogy most hideg van, vagy meleg, nem volt honnan megtudniuk.)

Szóval kellett már nagyon Celsius, hogy kifejlessze a fokokat, amik megcsinálják mutatni  a hőt. És igazából csak azt, a közkeletű elképzelésekkel szemben ugyanis, például az időjárást egyáltalán nem, mert az idő járását az óra mutatta már akkor is, az meg rég fel volt találva a templom tornyába. Ilyen harangokkal.

És mókás tény, hogy Celsius eredetileg nem is a Celsius-skálát találta fel. Kezdetben a langyos mosogatóvíz hőmérsékletét akarta megtenni nulladik foknak, de egyrészt rájött, hogy a nulla nem fok, csak annak hiánya, másrészt meg a két uppsalai szomszédja házvezetőnői más-más módon langyos vizet használtak. Nála pedig Fru Olivia mosogatott volna, de nem tette, állítólag vallási  okokból, így Anders javarészt a sarki csapszékbe járt főtt heringet enni, krumplisörrel. (Valójában utálta, de forrón azért meg bírta enni, ez adott komoly lökést a hőmérséklet lehetőségeivel kapcsolatos kutatásainak.)

Aztán rájött, hogy a víz jó irány, csak nem a mosogatóformátumából kell kiindulni. És a jég mint fagyott víz (aminek tehát már biztosan vagy fagyáspontja, hisz túl van rajta), meg a forrásban lévő heringfőzőlé jó támpontoknak bizonyultak. Eredetileg ugyan a forráspont volt a nulla, és a fagyási a 100 (kezdetben 120, csak rájött, hogy a tizenkettes számrendszer már nem divat), ám sokan megszólták  emiatt.
Egy felületes ismerőse, aki kazánkovácsként és seborvosként dolgozott az utca végi ispotályban tanácsolta,  hogy a kurva meleg legyen inkább a száz, mert az extrém, a fagyot meg eleve megszokták Skandináviában, az már szót sem érdemel, lehet nyugodtan nulla.

Én meg ha ránézek az erkélyem felől a sarkon álló utcai hőmérő/óra kijelzőjére, gyakran elcsodálkozom. Hogy már megint 22:05 a meleg, miközben majd megfagyok a nyitott ablakban, és történik mindez 9 fok órakor, pedig tök sötét van. Vagy este kilenc, csak azt nem méri külön?

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése