Between The Temples, avagy Templomok közt (nem barátok, templomok!), ez egy tavalyi film, amolyan keserédes dramedy. Van benne egy főszereplő, sőt kettő. Az egyik Ben egy zsinagóga kántora, aki elvesztette a feleségét, aki írt egy könyvet, amit nagyon hat a a rabbi lányára, akit Ben szülei Bennel akarnak összehozni, de. A kántor, aki magánéletileg válságos, már énekelni se tud, a hittanórákat is csak amolyan tessék-lássék módon tartja meg, erre beesik az aktuális leckére az egykori iskolai zenetanára, akivel nemrég együtt baszott be egy bárban, ahová depressziót ápolni ment, meg volt némi kavar, drogos teával, ilyenek, és akkor most ott van az öreglány, hogy ő is akar bat micvát, aminek nincs köze a denevérekhez. (Érdekes mellékszál, hogy a judaizmusban nincs menny vagy pokol, pontosabb egyes rabbik ezt mondják, más rabbik meg mást, néhány rabbi meg nem mond semmit, szóval adekvát a whisky szódával, mert a fene se tudja, hogy hősünk találkozik e majd Ruth-tal, a néhai nejével, a biztos az itt és most kémiai mennyország.)
Carla a zenetanár zsidó, de annyira kommunista családba született, hogy fel se merült otthon a vallás, ezt így idős korban pótolná be. Elvégre véletlenül úszott meg az előző évben három sztrókot is! A hetven körüli nő, meg a negyvenes zsinagógai kisegítő közt aztán szövődik valami szerelmi szál, amin a rabbi lánya, Gabby kiakad, mert neki is kéne a pasi, de annyira, hogy külsőleg is hasonlítana a volt feleségre. Ami itt elég egyszerű, tekintettel arra, hogy ugyanaz a színésznő játssza a feleség emlékét meg a aktuál csajt.
Ez szerencsére nem egy romkom, annál sokkal érzékenyebb, intimebb, kamaradrámább, és nincs benne túl sok Bridget Jones. Van benne vívódás, hogy az érzelmek meg a racionalitás kijön-e egymással (nehezen, erről szól a címben idézett mondat), hogy elviselik-e Ben szülei, a rabbi meg a családja, meg a bárki, hogy ők ketten együtt, hogy ez még a gyász egyik szakasza, vagy már annak jele, hogy a pasi túl van rajta? Nincsenek előre csomagolt válaszok, vannak viszont ütős párbeszédek, jól adagolt feszültség, és nincs explicit happy end, mert az ide nem is kell. Van viszont mélabú helyett valami méla derű (az milyen is? tudja fene, ilyen), ez úgy vígjáték, hogy van súlya, amit el akar mondani... izé, mondanivalója, amit le akar súlyozni, és nincsenek benne fingós poénok.
Utóbbi egy vígjáték esetében mostanában már amúgy is kizáró ok, de ez nem az, egy egy afféle bittersweet blues, csak héber felhanggal, és finom humorral.
Még a zsidóság sem elengedhetetlen sztorihoz, de azért kell bele, hogy mindenki zsidó férjet-feleséget akar, meg hogy Ben visszaköpi a rejtetten sajtburgert, mert neki húst és tejet együtt tilos...
(A magyar címe meg az lett, hogy Kántorkomédia, ami nagyon kínos, ahogy az mifelénk gyakran lenni szok.)