2025. február 21., péntek

Hajnali katasztrófa, és a már nem annyira talányok

Hajnalban még a katasztrófa is más, ilyenkor leginkább az számít annak, hogy már fent vagyok, miközben a  fene tudja mikor aludtam el, de kissé már  lázasan, az egész biztos. Hansúly azon, hogy kissé. Viszont remek hír, hogy végre rájöttek (nagyjából, valószínűleg, illetve feltehetően), hogy ki volt Hasfelmetsző Jack. Aki angolul Jack the Ripper, ám valamiért magyarul mégsem hívjuk mondjuk Tépő Jancsinak. Gondolom mert a legtöbben valami bedrogozott szakmunkáshallgatóra asszociálnának e névről, a Hasfelmetsző ellenben ijesztő, plasztikus és elég szakszerűen hangzik. Már 1888-ban is, mikor a fazon gyilkolt, sokan gondoltak is arra, hogy Jack biztos orvos, esetleg borbély, olyan szakszerűen vagdosta az áldozatait. (Jó hát az egyiket konkrétan feltrancsírozta, de biztos rossz napja volt, vagy sokat ivott.)

Nos hát, a tudomány jelen állása szerint borbély volt, ami persze kisebb csalódás, hisz a merészebb összeesküvés-elméletek szerint a királyi család egyik tagja sorozatgyilkolt. Konkrétan Albert Viktor brit királyi herceg (1864-1892), Viktória királynő elsőszülött fiának, a walesi hercegnek elsőszülött fia. Ám a DNS-vizsgálatok szerint egy bizonyos Aaron Kosminski, lengyel bevándorló (Tehát nem migráns-hátterű. Migráns!) volt a Felmetsző, akit már akkoriban is gyanúsítottak a rendőrök. Pláne mert nagyjából egybeesett a gyilkosságsorozat vége, meg az, hogy Kosminskít elmegyógyintézetbe zárták, ahonnan aztán ki sem engedték többet. (Arról nincs hír, hogy ott ölt volna, de egy elmegyogyóban nyilván relatíve kevés az ír prostituált, meg hát ha az embert csak kényszerzubbonyban engedik mások közé, nehéz is szakszerűen hasfelmetszeni.)

Állítólag a DNS-alapú azonosítás eredményét már 2019-ben hitelesítették, de nekem csak most jött szembe az infó, miután a Zindex is megírta. Így megy ez, késő tizenévesen még mindent összeolvastam az ügyről, sőt egyszer elmentem a londoni Whitechapel negyedben, a gyilkosságok környékén nyílt Hasfelmetsző Múzeumba is (mondjuk oda már nem magamtól), de valahogy nem lettem a téma kutatója, sokat látott szakértője.

Úgyhogy ha legközelebb azt olvasom, miszerint kiderült, ki volt Anonymus, III. Béla király titokzatos jegyzője, azt addigra tuti, hogy évek óta tudja már mind a húsz ember, akit ez egyáltalán még érdekel.
Azt viszont már tudom, hogy ki írta Shakespeare drámáit, Christopher Marlowe természetesen. A csavar csak annyi, hogy a Marlowe igazából Shakespeare álneve volt, főleg fiatalabb korában, később meg úgy maradt, és hát mivel grafomán volt, sokkal több darabot írt, mint amennyit a Globe színházban színpadra tudott izzadni. Így a maradékot álnéven eladta máshová. (Amúgy tessék csak megnézni „Marlowe“ képmásait, tisztára Shakespeare, némileg fiatalabb kiadásban, és ez akkor is bizonyító erejű, ha simán csak ez volt az Erzsébet-kori férfidivat.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése