2025. február 7., péntek

A női lényeg

Tegnap rutinból ránéztem, miféle dolgoknak van ma az évfordulójuk, ez amolyan kényszeres cselekvés nálam, mióta véletlenül nem tudok leiratkozni valami BBC-s hírlevélről. Leginkább azért, mert gőzöm sincs mikor is iratkoztam föl a hol, de legalább azt nem tudom, miért. Így viszont muszáj elolvasnom, ha némileg kényszeres vagyok. 
Mondjuk annyira már nem, hogy a Gyurcsányi hírleveleit is elolvassam, azokat rögtön törlöm, hisz azokra tuti nem iratkoztam föl, valami 2021-es előválasztásos regisztrációból lehet nekik kubatov-listájuk rólam. (Aha, a kubatov ebben a listás formában szerintem már rég köznév, ahogy viszont nemecsekernői lendülettel lehet rögtön kisbetű.) De ennyit a BBC-ről.

Szóval 1971-ben ezen a napon kaptak választójogot a  nők Svájcban! Amin azért kicsit lehaltam, mert ugye Svájc a svejci csoki, bicska és demokrácia szülőháza, ahol mindenkinek van otthon géppisztolya, de nem veszik elő az ágyneműtartóból, mert már senki se tudja, pontosan hányszáz  éve nem volt az utolsó háború. De az ország 525 évnyi de facto függetlenségéből akkor eddig csak 54 év volt demokrácia, az meg igen-igen vékony. Mert az én szélsőséges nézeteim szerint az nem az, ahol lakosság kábé felének nincs választójoga. Köztársaság ettől még lehet, de abból van kirekesztő (pl. arisztokratikus) fajta is, a demokráciához viszont a komplett nép kell, az csak ókori Athénban hívták demokráciának, hogy a rabszolgák, a nők, a nem helyben születettek, vagyis a masszív többség, nem szavazhatott a népgyűléseken. Az ilyesmit ma autokráciának hívjuk, korlátolt köztársaság lehet legfeljebb.

Persze lehet, hogy a svejciek csak meg akarták várni, míg a nők evolúciósan eljutnak odáig, hogy tudjanak ikszeli a szavazólapon, aztán egyszer csak észrevették, hogy tele vannak az iskolák tanárnőkkel, a korházakban meg feltűnően sokakat hívnak úgy, hogy Dr. Frau. (Már ahol nem a francia, az olasz vagy a réto-román a németnél hivatalosabb nyelv, bár kórházak még ezekben a régiókban is vannak, csak minek.)

Nálunk bezzeg már 1918-ban lett nőknek ilyen szavazatválasztó joga, mondjuk cserébe nálunk összesen nem volt még 54 évig demokrácia. De ebben legalább rávertünk a svejciekre, de a svédekre is, pedig utóbbiak skandinávok! Liechtenstein meg annyira nagy hercegség (illetve nagyhercegség, mert igazából kurva kicsi, csak a herceg nagy), hogy ők 1984-ig vártak ezzel. szerintem azért, mert meg akarták várni, megvalósul-e George Orwell disztópiája, hisz ha mégis, akkor már semmi értelme az egésznek, arra a kis időre. Hogy az ENSZ-be miért csak 1990-ben léptek be, arra nekem sincs tippem. De ennyit a nőkről, akik meg azért fontosak, mert a kedvenc kortárs zenéimet állítják elő. (Mások beszélnek még holmi fajfenntartásról, de az kamu, állítólag férfiak is kellenek a szaporodáshoz.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése