2025. február 27., csütörtök

Magasabban haladó matek

Nagyjából mindenhol Gene Hackmanék halála volt a nap híre, de a legnagyobbat a Zorigó  ment ebben is. Nyilván ez a minimum, ami elvárható egy szerkesztőségtől, ahol tíz munkatársból hat, az négy, de ebből nyolcnak ugyanaz a neve: Origo. Ekkora család ők, egyetlen kollektív elme, egy média-hangyaboly, amelynek tagjai ugyan külön-külön buták, na de együtt, ha összeállnak, úgy már nagyon-nagyon buták.

Nem tudnak például számolni. A Hackman-eset kapcsán azt írják:
„A 26 év korkülönbség miatt sokan meglepődtek, sőt, kétkedve figyelték kapcsolatukat. A 95 éves Gene Hackman és felesége, a 63 éves Betsy Arakawa hosszú ideje visszavonultan éltek.“
Ez biztos valami magasabb matematika, de hatvanhárom meg huszonhat az szerintem nyolcvankilenc, ellenben kilencvenötből hatvanhárom az harminckettő. Tudom, hogy ez is nehezen követhető, ehhez már nekem is érettségi kellene (mert a sajátom olyan régen volt, hogy szerintem már elévült), de hogy pontosan hány N-dimenziós térben modellezett, nem-euklideszi egyenesen (ami  görbe, de végtelenül az) ábrázolható irracionális számmal kell úgy bűvészkedni, hogy kijöjjön a zorigós egyenlet, azt senki sem tudhatja. Foghatja át a tudata.

mathematicalmysteries.org

Persze lehet, hogy Origo Anonimusz simán csak azt nézte, hogy a néhai feleség nem volt még hetven, tehát legalább 26 év volt a korkülönbség, apróságokkal meg nem foglalkozott. Elvégre van olyan is, hogy statisztikai hiba, nem? És mi az egyik legalapvetőbb statisztikai adat, amit az emberről  nyilvántartanak? Igen, a születési éve, tehát az életkora. Na már most, akkor az életkorban a legalapvetőbb hibázni is, ott van annak a legnagyobb valószínűsége, azaz Anonimusz szerzőember nagy valószínűséggel elkúrta. Ami nem meglepő, tekintve a nevezett portál általános szakmai, etikai színvonalát, tartalmának objektív eredetiségét, meg azt a görcsösen rosszindulatú kormánynyalást, amit immár rutinból is tudnak igen aljasra kihozni.

Ki mint veti ágyát, addig jár a kútra, míg ló legel a sírján! -  tartja a népi bölcsesség, amiből jól látszik, hogy tömegben a nép is ostoba. Azt majd azért megnézem később, mikor tűnik fel valakinek, hogy a névtelen munkatárs matematikai Nobel-díjat érdemelne felfedezéséért. Meg hogy matematikából nem is osztanak Nobel-t.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése