2025. február 20., csütörtök

Állami közösség, médiailag

A hazai közmédia is megjelenik a X nevű twitteren, nyilván mert trendin fiatalosak, és amúgy is nyugdíjasok széles tömegei követelték már Alsómakkoson, hogy legyen twitterelt közössége is a Dunatévének. Mert e nélkül a Duna csak félkarú törpe, annál már a Tisza is komolyabb, vagy a valamelyik színű Kőrös. Persze a Dunatévé és minden egyéb csatolt rész nem közmédia, illetve csak akkor, ha a köz az ők vannak (a Párt, meg az általa leuralt/ foglyul ejtett állam), de a pontosság kedvéért érdemes állami médiának hívni. Mert ugyan lehet, hogy közpénzből működik, így maga is lehetne köz, de az a pénz is igazából állami pénz, mert az állam elszedi adó formájában, aztán senkinek semmi köze hozzá, hány stadiont épít belőle a melyik kormányközeli.

„A vezérigazgató hangsúlyozta, az olvasók több mint fele ma már kizárólag a közösségi médiából tájékozódik. Őket nevezzük passzív hírfogyasztónak, azt olvassák, ami eléjük kerül” - Ezt mondjuk pont nem értettem, a Duna Tévé olvasóinak több mint feléről van szó? Zavart érzek az erőben. Plusz az emberek elsöprő többsége passzív hírfogyasztó, avagy elolvassa, megnézi a híret, de optimális esetben nem csinálja. Illetve a kommentelés az most minek számít? Mert a hír fogyasztása az passzív, az aktivitás csak következmény, és nem mellesleg lehetőség kérdése.

Az meg, hogy a többség a közösségi médiából tájékozódik, az nem feltétlen a közéleti híreket jelenti. A nyilván rohadtul nem reprezentatív saját tapasztalataim alapján, az emberek nagy része leinkább az ismerőseiről tájékozódik például a fészbukon meg az instán, aztán azokról, akiket meg akar ismerni (barátkozni, megdugni, kihasználni - azaz kapcsolatokat építeni, mindegy hogyan), és ha nem aludt még bele a monitorba, jöhetnek a gyógyító kristályok meg a gyíkemberek, esetleg macskás GIF-ek. Ezzel szemben az állami média vezérelnökigazgató asszonya ott tart, hogy: "Nekünk az a dolgunk azzal, hogy ezen a platformon is jelen legyünk, hogy ne kelljen a tudatos hírfogyasztónak továbbmenni. Amit nálunk olvas, az tényleg úgy van, ahogy történt.“
Ja, kurvára. Mindenki csakis azért megy oda, hogy dunatévés meg emtéís híreket olvasson, mert nincs otthon internet, és hát az állami propagandamédia tényleg mindent pont úgy, ahogy történt, az igazat, csak a teljes igazat. A hír szent lenne, de a vélemény szakadt.

Avagy van remény, ha ezek az állami médiások ennyire fogalmatlanok a kortárs mindennapi kultúra und kommunikáció működését tekintve, akkor olyan sokat nem tudnak ártani. Pláne mivel a nézettségük csak akkor megy értékelhető szintre, ha a valami Jávor Pálos - Latabáros régi  magyar, többek által filmnek nevezett vásári mutatványt adnak. (Ráadásul az állami médiamédiában még lóvontatású a wifi, és betárcsázós a telefon, régi operettekhez ez pont elég.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése