Érdekes fricskája a sorsnak (már ha van olyan, szerintem nincs, véletlen van, meg legfeljebb valószínűség, csak ez a Sors ez nagyon dagályosan szól, főleg nagybetűvel), szóval hogy tegnap rutinszerűen nézegettem, kinek lesz ma születésnapja, és. Azt láttam, hogy holnap (azaz ma) lenne 91 éves Richard Chamberlain, de tegnap meghalt. Pontosabban a mostból nézve tegnapelőtt, de mindez tegnap volt. Mármint a nézegetés.
Mert valamiért érdekes, hogy milyen híres ember születettt vagy halt meg a mikor, ki kinek volt kortársa, vagy kit került el akár napokkal is. Ennek persze nincs túl sok értelme, lehet hogy semmi, de van olyan szórakoztató, mint egy puzzle-t kirakni, és határozottan szórakoztatóbb, mint a porszívózás, miközben ugyanúgy morzsák maradnak utána a szőnyegen, csak indokoltabban, hisz nem porszívóztam.
Chamberlaint amúgy sok filmben láttam, de hirtelen csak a Három testőr számomra klasszikus, 1970-es évekbeli feldolgozása jut eszembe, ahol ő volt Aramis, Michael York meg D'Artagnan, és Faye Dunaway a Milady (de Winter!) A többiekre nem emlékszem, miként Chamberlain túl sok szerepére sem, de jobban belegondolva az eredeti Bourne rejtély főszereplében is ő címszerepelt, meg volt az a torokból japánul ordibálós tévésorozat, a Sógun, amit már gyerekként is utáltam.
Úgyhogy korunk immár halott hőse kábé arról volt híres, hogy jóképű volt, és nők tömegei voltak szerelmesek belé, miközben reménytelenül, hisz a művész úr meleg volt, mint a friss kifli.
Úgyhogy gondoltam nézek valami jobb filmet tőle, amiben tényleg látszik, milyen volt színésznek, így megnéztem tegnap este a Wallenberg: Egy hős története című darabot, amiben szintén címszerepel. Márhogy ő a hős, aki még Wallenberg is. És ez az 1985-ös cucc tényleg elég jó, RC is jó benne.
Meg van ugye az egésznek magyar vonatkozása is, hisz Raoul Wallenberg svéd diplomata a náci megszállás, meg a nyilasuralom idején mentett zsidókat Budapesten, amiért aztán meg is kapta méltó büntetését. De nem a náciktól vagy a nyilasoktól, mert 1945-ben a felszabadítva megszálló Vörös Hadsereg hurcolta el, és feltehetően, 1947-ben végezték ki a szovjetek, miközben ők azt állították, hogy 57-ben halt meg szívinfarktusban, a svéd adóhivatal meg 2016-ban nyilvánította halottnak, 1952-es dátummal. Mindegy, a ruszkik szerint kém volt, de ha zsidókat mentett, akkor kinek kémkedett közben? Az akkor még szövetséges amerikaiaknak, vagy az akkor még nem létező Izraelnek? Ez mondjuk a filmből sem derül ki, gondolom nehezen is derülhetne, mert egyrészt szomorú, másrészt meg nem valószínű, hogy W. kém lett volna.
Richard Chamberlain esetében legalább effajta bizonytalanságok nincsenek, ő most halt meg szombaton, két nappal a születésnapja előtt. Hogy ez átok vagy áldás azt nem tudom, gondolom egyik se, de lehet csak időjárási anomália is.