2024. november 20., szerda

Kommentvadászat

A tévesen parlamentnek hívott bábszínház I.Gazságügyi Bizottságának tegnapi ülésén napirendre került „az internetes agresszió visszaszorításáról” szóló törvényjavaslat is. Hát igen, az internet az olyan, hogy ott törvényekkel lehet a legjobban, a legyorsabban és a legelrettentőbb módon visszaszorítani a főleg verbális erőszakot. A javaslat szerint nem csak a cikkek, de a kommentek miatt is lehet majd akár egy év börtönt kapni, amennyiben a tartalom „... beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos, halált okozó, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki”

Ez szépen hangzik (na nem annyira nagyon), ámde:
- Hogy mi az erőszakos, az majd ki mondja meg jól?
- Ha valaki azt kommenteli mondjuk egy jutyúbos klip alá, hogy „Idejössz, megütlek, megfekszel geci!“, akkor azt sejthetjük kinek szól a fenyegetés (feltéve hogy nem a Száztagú Cigányzenekar szerepelt a videón), pláne ha egy másik kommentelőre reagál, pedagógiai célzattal. De ki lehet a szándéka szerinti gecifektető? Mert killer023106fuckyou eleve egy kamu fészbukprofillal jelentkezett be egy dél-koreai szerveren keresztül, és akkor Szabó hadnagy találja ki, hogy Mátészalka melyik részén lakik igazából?
- Érti-e az algoritmus vagy a hatóság (már ha a kettő nem ugyanaz lesz hamarosan) például az iróniát. „Olyat küldtem át az előbb, hogy bele fogsz dögleni!“ esetleg „Ha nem lájkolsz, kibelezlek mocsok. És szombaton nem hagyunk neked a krémesből!“ - az persze kérdéses, hogy a másodikból melyiket veszi majd durvább fenyegetésnek.
- Kinek lesz erre energiája? Az oké, hogy valami AI-t ráeresztenek a... a mire is? Az internetre úgy általában, vagy a fészbuk-insta-x-pornhub szentháromnegyedeség lesz a célkeresztben? Vagy - és ez a valószínűbb - simán csak várják a komoly, névtelen feljelentéseket, elvégre ha valakit nem zavar, hogy egy ismeretlen ki akarja belezni a kommentfalon, akkor az egész már nem is számít.
- De ironizálni semmiképp nem lesz érdemes, mert vagy feljelent az algoritmus, vagy a sértődős másik, hiszen egyiknek sem kell értenie az iróniát, ilyesmi nincs beleírva az Alapkotmánytörvénybe.
- És onnantól a bíróságok majd főleg véresszájú kommentelőkkel foglalkoznak működési idejük  nagy részében? Mert ez esetben most kell bankot rabolni, pizzaszószt sikkasztani a konyháról, vagy felpofozni bárki, a lényeg  csak annyi, hogy előtte ne fenyegessük online.

És hát vannak még potenciális problémák. Mondjuk amikor vitéz Bayer Ötösszámú  Párttagkönyv Zsolt a „taknyukon meg a vérükön“ akar kirángatni ellenzéki politikusokat innen-onnan, akkor az minek számít? Gondolom irodalmi munkássága részének, elvégre oly szelíd ember ő, olyan mélyen, igazi krisztusi módon keresztény,  hogy az efféle megmondásait lehetetlen agresszív fenyegetődzésnek értékelni. (A másik verzió, hogy ilyenkor hisztizik az elvtárs, vörös, ökölbe szorított fejjel, sőt még az lehet, hogy közben dühösen toppant! Ez esetben viszont jogilag nem vonható felelősségre, hisz fejben középső csoportos óvodás. Esetileg.)

Ha egy társadalomban olyan a közügyekről való nyilvános beszéd színvonala, mint nálunk, ott a gazságügyi bizottság nertársai ne csodálkozzanak a bármilyen téma kapcsán felhabzó online erőszakosságon. A velünk egyet nem értők embernek nézése kulturális kérdés, jogilag csak a szarnak adnak egy pofont. 
Miközben a gyűlöletbeszéd, a zsarolás meg a fenyegetés eddig is üldözött volt, látjuk milyen eredménnyel, szóval egy efféle törvény két dologra lehet majd jó, a rezsimnek persze.
- Egyrészt úgy csinálhatnak általa, mintha csinálnának valami. Valamit, ami számít.
- Másrészt meg egy újabb széles spektrumon lehet vegzálni bárkit, akinek nem tetszik a pofája. (Szerkesztőségektől a mezei kommentelőkig bárkit. Mert eddig nagyjából csak szerkesztőségeket és egyes újságírókat basztathattak, de ha ezt az izét elfogadják, új és fényes horizontok nyílhatnak a  hatalmi arrogancia számára.)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése