„A természettudomány szenzációs eredményeket ad egy szörnyen unalmas folyamat eredményeként; a filozófia unalmas eredményeket ad egy szenzációs folyamat eredményeként; az irodalom szenzációs eredményeket ad egy szenzációs folyamat eredményeként; és a közgazdaságtan unalmas eredményeket ad egy unalmas folyamat eredményeként.“
(Nassim Nicholas Taleb, libanoni-amerikai esszéista)
A fene se tudja már melyik podcast-et hallgattam, mikor egyszer csak arról kezdett beszélni két meglett férfihang (lehet hogy a Tilos Rádió volt?), hogy micsoda kvázi- vagy áltudományok terjengenek körülöttünk, melyekre jellemző a jól hangzó, de teljesen fals „tudás“ komoly tudományként való előadása.
Én meg lángossütés közben elkezdtem azon gondolkodni, vajon mi a különbség a kvázi- meg az áltudomány között? Már ha nem színonímái egymásnak, de arra jutottam, hogy nem. Mindkettő a modern (gyökereiben pozitivista) tudományt próbálja, legalább külsőségeiben utánozni, hogy egyéni vagy kollektív butaságból fakadóan, valami kisebbrendűségi-érzés görcsös kompenzációjaként, avagy szimplán anyagi haszonszerzés miatt (azaz lehúzási céllal), az már mindegy is.
És nem fogok most itt előadni valami nagyívű tudományelméletet (azt csináltam régen pénzért, a helyi egyetemen, de most nem fizet érte senki), csak khmm..., az áltudomány kvázi-elméletét, ez esetben szó szerint konyhafilozófiaként. (Zöldségleves, lángos és vaníliapuding által keretezve.) Nagyjából eredetiség nélkül, hisz - Daniel Dennett szerint - a tudós (aki nem vagyok) is csak a könyvtár egy módszere arra, hogy egy másik könyvtárat hozzon létre.
No.1. A legfontosabb, hogy a kvázi- és az áltudomány között igazából nem is érdemes különbséget tenni, baromság mind a kettő, de ha nagyon ráérünk/ unatkozunk/ nem akarunk nekiállni a porszívózni, akkor lehetséges. Felesleges, ám lehetséges.
No.2. A két kategória közt a különbség fokozati, azaz az elsőnél a második, a kvázinál az ál szignifikánsabban ostobább. Mondhatni a kvázi-tudomány egy régebben kisiklott vonat, aminek a személyzete próbál úgy csinálni, mintha még mindig mennének valahova, míg az áltudománynál vonat sincs, csak személyzet, akik egymás vállát fogva vonatoznak a réten, és teli torokból üvöltik, hogy elöl ül a masiniszta. (Miközben mind állnak!)
No.3.1. Kvázi-tudomány
A kvázi-tudomány az majdnem, de alapvető okokból mégsem tudomány. Mert nincs meg benne a három klasszikus alapelemből kettő sem. Jobb esetben talán másfél.
Mert a kiindulóponton még lehetne tudomány, ugyanis (és ez az első elem) képes releváns kérdéseket megfogalmazni, bár nem mindig teszi. Mondjuk az, hogy is néz ki a klímaváltozás pontosan, illetve milyen magyarázatai lehetnek, az releváns (lényeges, a tárgyhoz tartozó) kérdés, de az, hogy kik akarják a "klímahazugságot" elhitetni velünk, hogy ez tényleg van, az már egy megalapozatlan összeesküvés-elméletből levezetett, sugalmazó kérdés-szerűség csupán.
De ha van is egy érvényes kérdés, a majdnem-tudósok jellemzően nem rendelkeznek azzal a módszertani tudással, (és ez a második összetevő) amivel valódi válaszokat kereshetnének, miközben egy érvénytelen kérdésnél ez már nem is probléma. („Berúgtam reggel, innentől szabad az egész napom!“ - Értelmetlen a kérdés, ki nem szarja le, hogy lehetne kideríteni a választ!)
De ha elő is kerül valami bevett vizsgálati módszer, a majdnem-tudósok jellegzetes betegsége, hogy minden áron be akarják beszélni a közönségüknek, hogy amit állítanak az bizonyított. Mert abban a 19. századi felfogásban ragadtak, hogy az a tudományos, ami bizonyított. De a klasszikus pozitivista nézettel szemben egy mondjuk hogy neopozitivista álláspont (Karl R. Popper) szerint a tudományos tudás lényege épp az, hogy cáfolható. Racionális kritikával illethető, hisz ami nem, az legfeljebb egy vallási dogma, vagy óriásplakátra írható ostoba propaganda.
Úgyhogy módszertani hiányosságok miatt a kvázi-tudomány akkor se jut messzire, ha véletlenül épp értelmes kérdéseket tesz fel. Viszont nagyon magabiztosan használja a tudományos, vagy annak látszó szakkifejezéseket (mert a harmadik elem a fogalmi tisztaság, egyértelműség lenne), néha rosszul, néha csak simán felületesen, de a funkciója mindig az, hogy elfedje a kérdésfelvetés és/vagy a módszertan hézagait.
Példa:
1. A kérdés: Jó egyáltalán bármire a homeopátia? (A hivatalos, akadémiai tudomány szerint nem, de ugye azok a hivatásos tudósok, meg a háttérhatalom, meg a gyógyszerlobbi, azok így egy banda. Ám mivel egyáltalán van álláspontja az akadémikusoknak, legalább tuti, hogy releváns a kérdés.)
2. A módszer: Nosza, nézzük meg, hányan gyógyulnak ki a mindenféle nyavalyákból a homeopátiás szerektől. Azaz soroljunk fel eseteket, mikor valaki ilyen, milliószorosan higított izét fogyasztott, és meggyógyult. És közben felejtsük el azokat az eseteket, amikor meg nem, elvégre az most nem tárgya a „kutatásnak“. Így nincs adat arról, milyen arányban is kuruzslásolják egészségessé a betegeket, illetve arról sem hogy:
- ez mennyiben a homeopátiás cucc érdeme, és nem mondjuk sima placebo-hatás,
- illetve hogy milyen mértékűa javulások, meg mennyire tartós,
- plusz akkor ez most valami hivatalos orvosi eredmény alapján gyógyulás, vagy pusztán önbevallásos alapon, mikor Manyika néni határozottan jobban érzi magát?
- És a „vivőanyag“ amiben felismerhetetlenné higították a „hatóanyagot“ lehet például alkohol is, na attól a legtöbben eleve jobban érzik magukat.
3. A fogalmi keret: Dinamizálás, trituráció, fluxiós potenciálás, energetizálás - megannyi bájos ökörség, ami magyarul már nem hangzana olyan jól. Avagy a dinamizálás, potenciálás meg az energetizálás az igazából ugyanaz, a trituráció meg annnyit tesz, hogy dörzsölés. De a terminus technicusok anankasztikus használata mintegy validálja a pszeudo-szcientisták episztemológiai pozícióját. Szar ügy, de ez van.
No, 3.2. Áltudomány
Az áltudomány a kvázival ellenben már olyan, hogy a feltett kérdéseknek nincs semmi relevanciája, rosszabb esetben értelme se, ezért a módszertan nem kérdés, hisz nincs mit kutatni rajta. Ilyenkor marad a szakkifejezésekből, vagy annak látszó betűkupacokból összehalandzsázott sületlenség, aminek mechanizmusa baromi egyszerű: az ember nem érti, biztos mert annyira nagyon tudományosan elvontan szakszerű, hogy az nekünk már magas. Mert ami érthető, az túl egyszerű, azt a hülye is tudja, ha már eleve szélsőértékekben gondolkodik a többség. Miszerint egy tudás(elem) vagy evidens, azaz egyszerű mint a faék, valamint közhely és óvodás szint, vagy kibaszott szakszerű, mélyértelműen magasszintű, agyalós cucc, és ezek között nincs semmi, csak a néma csend. Aki nem akadémikus az egy műveletlen, buta tuskó, ha mégis ért valamihez, akkor szakbarbár.
Ebben a keretrendszerben pedig az áltudományok frontharcosai technoblablába vagy misztikus-ezoterikus halandzsába fullasztják baromságaikat, ami két dologra is jó. Először is, mivel az efféle szövegelés eleve az érvek hiányát fedi el, nem lehet ellenérveket felhozni, hisz nincs mivel szemben, mihez képest érvelni. (Legfeljebb provokatív kérdéseket lehet feltenni, hogy mégis mire alapozza a bárki a tetszőleges légből kapott lázálmait? Csak ezekből legfeljebb egymás mellet elbeszélés lesz.)
Példa:
1. Az irreleváns és/vagy értelmetlen kérdés: Hány angyal tud egyszerre táncolni egy tű fokán?
2. A nem létező módszertan: Ja kérem, az angyalokat nem lehet megmérni, megszámolni, mert nem e világ részei, és nem is érzékeljük őket, csak ha ők akarják. A tű fokán táncolós kérdés meg jogos, mert ugyan tudjuk, hogy alapból nem tudhatjuk rá a választ, de egyúttal rávilágít arra, ők mennyire más létsíkon vannak, aminek létezését érdemes fejben tartani. Ja, és a választ nem kitalálni kell, hanem átérezni.
3. A mindent elfedő halandzsa: Igazából végtelen sok angyal tud egyszerre táncolni egy tű fokán, de ha úgy akarják egy se. (Ezért sem lehet egyetlen, minden mást kizáró válaszunk.) Mert nem anyagi természetűek, az empirikus, mintegy magánvaló létsíkhoz képest transzcendensek, vagyis az anyagi helyett az antianyagi világot képviselik. Ennek megfelelően tulajdonságaik összessége is ab ovo az ember nembéli lényegéhez tartozó differentia specifica-knak mintegy tükörképe. Ami számunkra korlát, az számukra csak egy kapu, ahol tetszésük szerint beléphetnek a korlátozott emberi megismerés spektrumába, hogy megosszák velünk az univerzális tudás azon szegmenséből származó információkat... (És igen, ez bármeddig folytatódhat, a semmitmondás semmilyen határt nem ismer.)
No.4. És ezeken túl...
Nos, ami a fentieken is túl van, az az emberi tudásnak az a mezője, ahol már nem számít a kijelentések igazságértéke, ezért nem kell ügyelni a látszatra sem, hisz a befogadóknak eleve nincs igénye arra, hogy bárki a jól rejtegetett intellektusukra hasson. Nem az érvek általi meggyőzés a lényeg, hanem a vakhit, az áltudományon is túli tudásnak egyszerűen nincs kapcsolata a valósággal. Valami kitalált világ végtelenül egyszerű meséi tartoznak ide, a maguk egymondatos, általános, de szándékaik szerint gyomorbavágó üzeneteivel.
És az ilyenfajta tudások halmazába tartozhat egynéhány vallás is, de az itt és mostban lezt leggyakrabban úgy hívjuk, hogy politikai kommunikáció.
Összességében a majdnem- és az egyáltalán nem tudományokban az a közös (a politikai kampányokkal és a reklámok nagy részével együtt), hogy baromság persze az egész, csak közben elég sokaknak tűnik úgy, hogy van benne rendszer. Akkor is, ha nincs, de nyomokban se nagyon. A lényeg annyi, hogy ha valami nyilvánvaló hülyeséget mondasz, hülyének néznek, de ha összeszedsz pár tucat embert, és iskolát alapítotok, máris van egy lektorált szaktudásotok. És onnantól már magabiztosan hívhatjátok magatokat intézetnek, kutatóközpontnak vagy a akadémiának, ami persze csak annyiban az, amennyiben a borlovagrendek tagjai igazi lovagok. De ez más egy másik történet.
(Abstract: A kvázi-tudományoknak lehetnek lényeget érintő kérdései, de a módszertanuk felületes=és vagy hiányos, amit a szaknyelvnek látszó kommunikációs kóddal fednek el. A áltudománynak pedig már a kérdései is marhaságok, , módszere nincs, csak megérzései, és a tudományosnak