2024. október 27., vasárnap

Az új Huszonhetesek

Mi a fene történt ma régebben? Úgy értem, a szokásos kényszerességgel nézegettem, kinek van ma születésnapja (nem is tudom, miért vagyok erre rákattanva), és meglepően sok olyan hírességnek, akik még nekem is azok. A teljesség igényét nagyjából nélkülözve, ha már a wikipédia is a barátom:

- 1466 – Rotterdami Erasmus németalföldi humanista filozófus, teológus, pedagógus író († 1536)
- 1728 – James Cook angol tengerészkapitány, felfedező († 1779)
- 1759 – Kazinczy Ferenc magyar író, a magyar nyelvújítás vezéralakja († 1831)
- 1782 – Niccolò Paganini itáliai hegedűvirtuóz, zeneszerző († 1840))
- 1914 – Dylan Thomas walesi író, költő († 1953)
- 1932 – Sylvia Plath amerikai költő, író, novellista († 1963)
- 1939 – John Cleese angol komikus, író, producer, a Monty Python csoport tagja
- 1947 – Szacsvay László Jászai Mari-díjas magyar színész, a nemzet színésze
- 1952 – Roberto Benigni olasz színész, filmrendező
- 1952 – Francis Fukuyama amerikai filozófus, politikai közgazdász, író

Szóval a 15.századtól a huszadikig rendszeresen jó nap lehetetett október 27, mert a mai halálozási évfordulók közt nemigen találtam számomra fontos alakot. Nem tudom miért van ez, biztos a vasárnap teszi, bár jobban belegondolva lehet, hogy nem is volt minden huszonhetedike vasárnap. Naptárban nem vagyok jó, de a padlizsános rizottóm attól még eléggé hasít, annyi a titka, hogy kell bele curry-fűszerkeverék, meg paradicsom. De ennyit a naptárakról.

De azért nem annyira fényes a névsor. Erasmus túl humanista volt ahhoz képest, hogy katolikus pap, majd szerzetese lett; Cook kapitányt utolsó útján bennszülöttek darabolták fel, de csak miután lefejezték; Kazinczyt a Martinovics-összeesküvés kapcsán életfogytiglanra ítélték (bár pár év múlva kegyelmet kapott); Paganinivel a szifilisz szövődményei végeztek; Dylan Thomas alkoholista volt; Sylvia Plath öngyilkos lett 30 évesen; Fukuyama meg tévedett a legfontosabb könyvével: nem lett vége a történelemnek. A többiekről tudja fene, de legalább valami szorongásos neurózis/ depresszió náluk is csak befigyel, az kinél nem?

Elvégre ez lenne az új 27-esek klubja, azaz nem azoké, akik 27 évesen haltak meg (mint Jim Morrison, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain, vagy legutóbb talán Amy Winehouse), hanem akik 27-én születtek. Nem olyan jó ez a huszonhét, biztos mert nem prímszám, de a 29-es már az, azok jobb napok lehettek. Meg életkorok, már csak azért is, mert az ember addigra túlélte a 27-et.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése