Régebben sokszor hallottam, hogy nincs érdektelenebb dolog a tegnapi újságnál. Na ja, a hírversenyben a nyomtatott napilap a hintaló az ascoti derbin, ha meg tegnapi, akkor már csak répát pucolni meg krumplit hámozni lehet felette, avagy sérelmére. Ha viszont tegnapelőtt-előtti (nem konkrétan, szimbolikusan), akkor ezeken felül lehet merengeni az elmúlt időkön is, az egykor volt szép napokon, meg azon, hogy de utáltuk azokat a napokat akkoriban. (Azóta az idő szépíti őket, folytatólagosan és különös kegyetlenséggel.)
A régi újságoknak (szemben az új régiségekkel) aztán lehet történelmi kontextusuk is, már ha van aki elteszi az aznapi lapokat a világot megrengető eseményeknél, mert gondolja, hogy a világ az most éppen megreng, a történelem nem hogy nem ért véget, de itt zajlik körülöttünk. Nem pont a mi utcánkban, városunkban, régiónkban, de a világ már jó ideje van annyira globalizált und mediatizált, hogy a nagy történetek velünk is történnek. Hát igen, az aktuális világjárvány az mondjuk pont olyan, hogy az utcánkba is betette a lábát, de ettől még az Öböl-háborút, a jugoszláv polgárháborút vagy a Challenger katasztrófáját is az életünk részének érezhettük.
A nálam idősebb generációk tagjai közül sokan állítják, hogy pontosan emlékeznek rá, hol voltak és mit csináltak akkor, mikor Neil Armstrong a Holdra lépett. Én nyilván nem emlékszem rá, mert jobbára nem voltam sehol, asszem még elképzelés szintjén sem, de azt például tudom, hol voltam 2001 szeptember 11-én. Itthon. Taknyosan, lázasan szunyókáltam egy zöld kockás plédbe tekerve, amikor délután öt felé ébresztett nagyapám, hogy nézzem már meg, miket mutogatnak a tévében. Hát ja, füstölgő felhőkarcolókat mutattak, nem sokkal az összedőlő felhőkarcolók mutatása előtt, amit így már élőben láthattam, ha már nem sikerült átaludnom a történelemnek az én fiatalságomra jutó nagy elbeszélését.
Erre ma találta néhány régi újságot, egy vastag album mellett. Például ezt itt:
Evidens, hogy nem én raktam el, gondolom nagyapám, mert bár akkoriban még olvastam újságot, és pucoltam krumplit is, de híreket a CNN meg a hazai hírportálok által fogyasztottam. A Népszabiból is főleg a publicisztika rovatot olvastam, annak volt újdonságértéke, nem a tegnapi híreknek. Történelmileg csak egy pillanat telt el azóta, de máris szinte hihetetlen, hogy volt idő, mikor a friss hírek nem tíz percen belül jöttek ki a neten, hanem a másnap reggeli újságba lettek csak belenyomtatva, feltéve hogy a nagyon fontos dolgok nem az esti lapzárta után történtek. A fenti kép is 2001. szeptember 12-i szám címlapja, és ehhez is az kellett, hogy ottani idő szerint reggel terrorizáltasson a Bin Kaida (vagy az Al Laden?), így itthon még délután be tudták szerkeszteni a brékingnyúzt a másnapi kiadásba. (Jut eszembe, vannak - illetve részben már csak voltak - a világban esti lapok is, azok tudnak hozni aznap délelőtti híreket is, mondjuk feleslegesen, mert addigra mindenki látta már, ha máshol nem, a mobilján. Nem véletlen, hogy az utóbbi években már az Evening Standard-et is ingyen osztogatták, mert a lap a hirdetésekből igyekszik megélni, ami közel nyolcszázezres napi példányszám mellett azért nem reménytelen.)
De találtam még a fentinél is régebbi lapokat, mindjárt kettőt is. Jó persze, ezek nem egy igazi történelmi eseményről tudósítanak, de a szereplők Magyarországon kétségtelenül világhírűek voltak, mint a Fradi, a halálfejes cseresznyepálinka vagy a körömpörkölt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése